Esimene kord olin ma tõeliselt häiritud Eesti arengutes siis, kui keelati ära öine alkoholimüük ja ma pidin taksoga Tallinnast Harjumaale veini järele sõitma. Ma tundsin, et minu vabadust ahistatakse ja minu rahakotti on tunginud legaalsed vargad.
Kuid täna näen, et riigi surve ettevõtjatele ja kodanikele kipub käima endiselt keelamise põhimõtete järgi.
Hiljuti teavitati meid ootamatult alkoholi aktsiisi tõusust ja pisut hiljem arutati alkoholi reklaami keelustamist. Samal ajal külastas Eestit Soome Õlleliidu juht, kes väga selgesõnaliselt teatas, et Soome keeldudekeskne ja kõrgete maksudega alkoholipoliitika on läbi kukkunud.
Argumendid, et aktsiisi tõus vähendab kauba tarbimist, ei oma mingit arvestatavat sisu. Sigarettidel on pidevalt aktsiisi tõstetud, ometi tarbib keskmine leibkond sama palju sigarette kui kümme aastat tagasi. Vahepeal on küll mõned üles-alla kõikumised olnud, kuid kogus ei vähene. Küll aga maksavad tarbijad sama koguse eest kaks korda rohkem raha.
Sama kehtib ka alkoholi ja autokütuse kohta. Ehk aktsiisitõusu tegelik tulemus on ainult see, et rahvalt võetakse rohkem raha ära ja riigile antakse juurde.
Püüe probleemseid rühmasid abistada, karistab kõiki kodanikke
Reklaami keelamise tulemus on samuti küsitava väärtusega. Sigarette ei tohi reklaamida, ometi suitsetatakse jätkuvalt aktiivselt. Narkootikumid on suisa illegaalsed, siiski kasutab arvestatav hulk inimesi neid täiesti kontrollimatult.
Kui me soovime rahva tervise ja heaolu nimel vähendada alkoholi liigtarbimist, suitsetamist või muid tervistkahjustavaid tegevusi, siis tuleb ressursid ja poliitiline tahe suunata inimeste kasvatamisele ja ennetustööle.
Inimesi tuleks rohkem suunata sporditegemise, loomingu ja rahvakultuuri poole, luua selleks keskkonda, toetada selliseid initsiatiive. Inimestele tuleks selgitada, kuidas ja miks hoolitseda oma tervise eest, sealhulgas ka vaimse tervise eest. Kui inimene leiab naudingut tegevusest ja olemisest, mis pole seotud tervise kahjustamisega, siis ei ava ta järgmist suitsupakki või pudelit.
Läbi piirangute üritame me eelkõige hallata probleemseid rühmasid, samas karistame kõiki kodanikke. Ma ei tunne isiklikult ühtegi inimest, kelle alkoholi tarbimine oleks muutunud seoses öise alkoholi müügi keeluga. Lihtsalt nüüd läheb meie rahakotist ühe joogi eest välja neli korda rohkem raha, sest kõrtsus saab suure juurdehindlusega ikka juua.
Kõik sellised piirangud teevad meid, tavalisi inimesi vaesemaks, kuid mitte targemaks või oma tervise eest hoolivamaks. Prooviks selgitada oma juhtidele, et me vajame huvitavaid vaba aja tegevusi, mis ei ole seotud lausjoomisega ja teavet ja harimist, kuidas tervist korras hoida, mitte keelde, käskusid ja maksutõuse.
(Eesti Päevaleht)
Vaata lisaks: Uuring: reklaami keeld toimib koos hinna tõusuga, Eesti esimene õllesommeljee edendab kultuuri, Alkoholireklaami keelamise eelnõu läbis lugemise, Soome alkoholipoliitika pole järgimist väärt, 8 ideed, Alkoholilaenutusel kriips peal, Aktsiisi tõus võib edasi lükkuda, Õllesõbrad trotsisid jahedat ilma
No comments:
Post a Comment